В нашій області зареєстровано 1278 господарств усіх форм власності, з них 644 фермерські господарства та ще безліч фізичних осіб, які протягом вегетаційного періоду сільськогосподарських культур використовують різні засоби захисту.

      Таким чином, з початком періоду інтенсивних робіт із захисту рослин та широким  використанням пестицидів у сільському  господарстві, наростає протистояння між аграріями і бджолярами. Загострюється проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь.

Відповідно статті 4 Закону України “Про захист рослин” основними вимогами щодо захисту рослин є: обов’язковість здійснення заходів щодо захисту рослин підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами, діяльність яких пов’язана з користуванням землею, лісом, водними об’єктами, вирощуванням рослин с/г та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого грунту, а також реалізацією, переробкою, зберіганнями і використанням рослин та продукції рослинного походження.

 

Згідно статті 10 Закону України «Про захист рослин» органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження у сфері захисту рослин відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».  

Відповідно  до п.14, п.18 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами  місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства, забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об’єднань.

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області впродовж чотирьох років, починаючи із зимового періоду, постійно нагадує про те, що  для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє середовище, аграрії області повинні суворо дотримуватись заходів безпеки при роботі з ними. Асортимент пестицидів, застосування, норми, кратність обробок повинні чітко відповідати “Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні”, доповненням до “Переліку” та інструкціям з безпечного застосування пестицидів.

Також інформуємо проте, що існують розроблені Методичні рекомендації, в яких пропонуються покрокові дії та примірні зразки документів, які рекомендовано використовувати пасічнику у своїй діяльності. Дані Методичні рекомендації розроблені з метою упередження фактів отруєння бджіл шляхом налагодження комунікаційної роботи пасічника та аграрія.