Зміна імені — забаганка чи необхідність? Це використання свого права!
Часто маючи неблагозвучне чи важке, як ми вважаємо, у вимові прізвище або ім’я ми задумуємося про можливість змінити його. Або, можливо, ви хотіли би змінити національне прізвище та ім’я на українські чи навпаки. Можливо, це допоможе вам відчувати себе впевненіше в іноземній державі.
А що робити тим жінкам, які після розірвання шлюбу вирішили перейти на дошлюбне прізвище? Однозначно вихід є — це зміна імені.
Згідно нашого законодавства ім’я фізичної особи в Україні складається не лише з вашого власного імені, воно включає також ваше прізвище та по батькові.
Хто має право на зміну імені в Україні?
Отже, зміна імені (прізвища, власного імені та по батькові) в нашій державі проводиться лише виключно щодо громадян України, тобто, якщо ви іноземець, то здійснити це в Україні ви не зможете.
З якого ж віку можна провести зміну імені? Незважаючи на те, що особа до 18 років, за нормами сімейного законодавства в Україні не є повнолітньою, закон наділяє її певним об’сягом прав. Так, правовий статус дитини з чотирнадцяти років істотно змінюється. З моменту досягнення цього віку вона маєте право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я.
Отже, саме вік шістнадцяти років визначено Цивільним кодексом України як граничний вік фізичної особи, з якого вона має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я. Та якщо навіть ви не досягли цього віку, законодавець передбачає ваше право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я за згодою батьків або одного з них, але лише в певних випадках. А саме:
-
якщо другий із батьків помер чи визнаний безвісно відсутнім, або оголошений померлим;
-
якщо визнаний обмежено дієздатним, недієздатним чи позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини;
-
якщо відомості про батька чи матір дитини виключено з актового запису про її народження;
-
якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері (матері-одиначки).
Зверніть увагу, що це ви можете зробити з моменту досягнення чотирнадцяти років.
У разі, якщо над фізичною особою, яка досягла чотирнадцяти років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені такої особи здійснюється за згодою піклувальника.
У випадках, якщо ваш батько змінив своє власне ім’я або якщо відомості про нього були виключені з актового запису про народження, а також у разі усиновлення чи визнання усиновлення недійсним або його скасування, ви також маєте право на зміну по батькові з моменту досягнення чотирнадцяти років.
Якщо вам виповнилося шістнадцять…
Отже, якщо вам виповнилося шістнадцять років і ви впевнені в своєму бажанні змінити ім’я, можете сміливо звертатися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем вашого проживання. Працівники відділу державної реєстрації актів цивільного стану нададуть вам заяву затвердженої форми, яка заповнюється особисто. До заяви про зміну імені додаються також свідоцтво про ваше народження, свідоцтво про шлюб (у разі, коли ви перебуваєте у шлюбі) чи свідоцтво про розірвання шлюбу (в разі, якщо шлюб розірвано), свідоцтва про народження дітей (у разі, коли ви маєте малолітніх або неповнолітніх дітей), ваша фотокартка та квитанція на сплату державного мита. У випадках, якщо ви колись раніше проводили зміну імені до документів також додатково додається свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері.
Для зміни імені фізичної особи, яка досягла чотирнадцятирічного віку, разом із відповідною заявою подається свідоцтво про народження, довідка з місця проживання та заява в письмовій формі батьків (одного з батьків — у разі, коли другий помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також, якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері. Під час подання заяви про зміну імені працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану звіряє вказані в ній відомості з поданими вами документами та попереджає про встановлену законодавством відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей.
Далі на підставі вашої заяви про зміну імені відділом, до якого ви звернулися, буде сформовано справу. Після чого відділ державної реєстрації актів цивільного стану надсилає всі матеріали до територіального органу Національної поліції за місцем вашого проживання для надання висновку про можливість зміни імені. Ця процедура є обов’язковою і встановлюється з метою перевірки здійснення щодо вас кримінального провадження або перебування під адміністративним наглядом чи, наприклад, наявності судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку.
Територіальний орган Національної поліції України за результатами відповідної перевірки, яка проводиться безоплатно, у місячний строк готує та надсилає висновок про можливість зміни імені разом з усіма матеріалами до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
І лише після отримання дозволу на зміну імені заявником відділ державної реєстрації актів цивільного стану, до якого ви звернулися, на підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції України про можливість зміни імені підготує висновок про надання дозволу на зміну імені або про відмову в зміні імені в двох примірниках, один з яких надішле вам для ознайомлення.
Окрім вищевказаних, підставою для відмови в наданні дозволу на зміну імені є також офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника чи подання заявником неправдивих відомостей. Окремо зазначу, що відмова в наданні дозволу на зміну імені може бути оскаржена в судовому порядку.
Загальний строк розгляду вашої заяви про зміну імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану складає три місяці. При отримані дозволу на зміну імені, перше, що ви повинні зробити, це звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного акту у тримісячний строк від дня надання дозволу для проведення державної реєстрації зміни імені. При цьому пам’ятайте, якщо заявник без поважних причин у зазначений строк не звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації зміни імені, дозвіл на зміну імені втрачає силу.
При отриманні у відділі державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтва про зміну імені в обов’язковому порядку на першій сторінці вашого паспорта громадянина України у формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк у зв’язку зі зміною імені. Окремо хочеться відзначити той момент, що за чинними нормами законодавства реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім’я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.
На підставі актового запису про зміну імені в актовому записі про народження малолітньої дитини заявника змінюються відомості щодо імені батька та по батькові дитини лише в разі подання батьками відповідної заяви про зміну по батькові дитини.
Для наших співвітчизників, які постійно проживають за кордоном, зміна імені також можлива. Для цього вам потрібно звернутися до дипломатичного представництва або консульської установа України, де ви перебуваєте на постійному консульському обліку з паспортом громадянина України для виїзду за кордон.
І наостанок хочеться додати: робіть свій крок по зміні імені добре подумавши. Будьте впевнені в своєму виборі, не робіть це з образи чи інших мотивів. Адже наше прізвище — це наше родинне коріння, а ім’я — подарунок наших батьків, який завжди з нами. Й не прізвище чи ім’я вирішує нашу долю, а лише ми самі кожного дня й кожної миті формуємо крок за кроком своє життя. Можна прославити своє прізвище, а можна й знеславити його.
Але якщо ж все таки у вас виникли обставини, які привели до необхідності змінити ім’я, сподіваюся, що дана інформація стане вам в нагоді.
Начальник Чернігівського районного
відділу державної реєстрації актів
цивільного стану Північно-Східного
міжрегіонального управління
Міністерства юстиції (м. Суми)
Ірина МОСКАЛЬЧУК